PROJEKT SM 2015-2016

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Podobało się? Polub, udostępnij, skomentuj.

28/02/16
Sedina może wrócić
Wesprzyj akcję

Dzięki Twojemu zaangażowaniu, pomnik legendarnej Sediny, patronki Szczecina, może wrócić na Plac Tobrucki!

 

 

Poniższy tekst pochodzi ze strony wspieram.to/sedina

 

Stowarzyszenie "Kupcy dla Miasta Szczecina" podjęło inicjatywę odbudowy Sediny wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców Szczecina powrotu pomnika na fragment ocalały ze zniszczeń wojennych. Teraz nieco inaczej patrzymy na dziedzictwo przeszłości. Dostrzegamy więcej rzeczy wspólnych niż to było wcześniej. Młodsze pokolenie nie chce już tak mocno dzielić się na "my" i "oni". Szanuje dokonania poprzednich mieszkańców Szczecina (Niemców), jeśli niosły za sobą trwałe wartości i nie przenosiły wrogiej nam ideologii. Odbudowaliśmy i odnowiliśmy w naszym mieście wiele fragmentów przedwojennej architektury (budynki, place, pomniki). Sedina doskonale mieści się w tym kanonie i może zostać odtworzona naszym wspólnym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym. Nikt nie musi nam jej dawać, wystarczy że zrobimy to sami.

 

Kompozycja figuralna fontanny Sediny wykonana była wg projektu berlińskiego profesora Ludwiga Manzla, a jej uroczyste odsłonięcie nastąpiło 23 września 1898 roku przy dawnym Placu Ratuszowym, obecnie Placu Tobruckim.

 

Zachowane są pozostałości po dawnej fontannie, cała podziemna infrastruktura i naziemna; w postaci granitowej misy ze skałą w środku, na której teraz umieszczona jest kotwica.

Kompozycja Sediny odlana była z brązu i przedstawiała stojącą w łodzi postać kobiety, symbolizującą Szczecin.

Sedina trzymająca żagiel miała być alegorią przyszłego rozkwitu miasta, w czym miał jej pomagać kierujący łodzią Merkury i wodne bóstwa.

 

Grupa figuralna umieszczona była na skale oblewanej wodą ze znajdującego się poniżej basenu wodnego.

Konfiguracja figuralna fontanny Sediny wg posiadanych danych, w skali 1:1

  • wysokość postaci Sediny - 5 m,
  • wysokość kompozycji figuralnej od podstawy łodzi - 6,4 m,
  • wysokość całkowita od postawy do cokołu - 9,3 m.

Z uwagi na walory artystyczne i monumentalny charakter pomnika realizacja tego zamierzenia może być wykonana tylko przez najlepszych twórców polskich zrzeszonych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tam też w 2008 roku powstał ponad dwumetrowy model rzeźby - następnym etapem jest rzeźba ze stopu brązu w oryginalnym rozmiarze.

 

Mimo zielonego światła (oficjalnego zezwolenia) na odbudowę Sediny, problemem pozostają fundusze. Pierwotnie koszta pokryć miało dofinansowanie z Unii Europejskiej POD WARUNKIEMistnienia wkładu własnego, który miał pochodzić z funduszu miasta. Planowane na rekonstrukcję pieniądze podczas obrad miasta zmieniły swoje przeznaczenie, a historia Sediny stanęła w miejscu.

 

Celem projektu jest odbudowanie całej Sediny. Wymaga to jednak dużych nakładów finansowych, dlatego też podział rekonstrukcji na fragmenty gwarantuje, że przy minimalnym nakładzie uda odbudować się przynajmniej jej część - a tym samym zmotywować firmy czy instytucje do włączenia się w cały proces i dokończenie fontanny.

 

 

Dowodów na skuteczność takich operacji dostarcza nam niedawna i bliska historia Potopu z Bydgoszczy - fontanny utraconej podczas wojny. Była ona odbudowywana stopniowo, dzięki połączeniu składek społecznych, miasta Bydgoszczy, władz samorządowych województwa oraz funduszy unijnych. W kwietniu 2009 roku odtworzono pierwszy fragment: niedźwiedzicę. Tę w 2010 roku przeniesiono do wyremontowanej fontanny w parku im. Kazimierza Wielkiego, gdzie stopniowo dołączały do niej kolejne, finansowane m.in. przez miasto fragmenty fontanny. Odsłonięcie pełnej, zrekonstruowanej fontanny nastąpiło 26 czerwca 2014 roku.

 

Każdy, kto postanowi finansowo wesprzeć akcję powrotu Sediny może liczyć na jedną z formuwiecznienia - m.in. imienia i nazwiska na tablicy pamiątkowej, cegle lub płycie - kiedy już stawiane będą poszczególne elementy kompozycji figuralnej. Wpłaty należy dokonać poprzez serwis Wspieram.to - wystarczy wybrać nagrodę z prawej strony i dokonać elektronicznej wpłaty.

 

Jako jedną ze specjalnych, limitowanych nagród oferujemy kolekcjonerskie monetyokolicznościowe z Sediną. Dukat i talar wykonane zgodnie z oryginałem, ze złota i srebra w odpowiednich proporcjach.

 

 

Wśród nagród za wsparcie znajduje się również dwumetrowy model rzeźby, wykonany w 2008 roku przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 

 

 

> ODBUDOWĘ POMNIKA WESPRZEĆ MOŻNA TUTAJ  <

 

Zapraszam także na stronę wydarzenia na Facebooku, gdzie z łatwością można zaprosić znajomych do udziału. Liczy się nie tylko wsparcie finansowe, ale także nagłośnienie akcji, tak więc udostępnij powyższy post, zapisz się do wydarzenia i zaproś do niego znajomych.

 

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.