PROJEKT SM 2015-2016

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Podobało się? Polub, udostępnij, skomentuj.

22/02/16
Co szczecinianie lubią w swoim mieście,
czyli pocztówka z miasta gryfa

Kilka dni temu spytałem na Facebooku, co najbardziej lubicie w Szczecinie. Jakie odpowiedzi padły?

 

 

Przede wszystkim, ilość komentarzy zarówno pod postem na stronie projektu, jak i w grupie Szczecin, przerosła moje oczekiwania. Bardzo chętnie piszecie o tym, co Wam się podoba. Wydaje mi się, że jeszcze kilka lat temu wyglądałoby to inaczej. Miasto od pewnego czasu zyskuje w oczach szczecinian. Odpowiedzi pozwoliły mi stworzyć swojego rodzaju wizytówkę, którą, mam nadzieję, chętnie będziecie pokazywać znajomym zapraszając ich do miasta gryfa.

 

1. Zapach czekolady

Zapach czekolady unoszący się w okolicach Odry. Pochodzi z fabryki zlokalizowanej na Łasztowni. Wśród moich znajomych, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ja osobiście zawsze się zachwycam tym, że Szczecin pachnie czekoladą. Czy inne miasta mają swoje zapachy? :-)

 

2. Kamienice

Piękne, XIX-wieczne kamienice odzyskują swój dawny blask i na nowo zaczynają zachwycać. Pisząc o nich, warto wspomnieć o rozmieszczeniu kwartałów, tworzącym gwieździsty układ ulic miasta, wzorowany na Paryżu. Ronda, zielone aleje i place... Śródmieście z góry wygląda zjawiskowo, niemal kosmicznie!

Drugie zdjęcie: Radio Szczecin.

 

3. Zieleń

Wielu z Was wspomniało o ogromie zieleni. Fakt! Ok. 30% powierzchni Szczecina zajmują tereny zielone. Jesteśmy pod tym względem w czołówce miast polskich i europejskich. Zwykle wystarczy kilka minut spaceru, by dotrzeć do najbliższego parku, a piękne lasy miejskie są wymarzonym miejscem do spędzenia czasu wolnego w aktywny sposób.

 

4. Wały Chrobrego

Wśród wymienionych pozycji nie mogło zabraknąć najbardziej znanej wizytówki miasta - Wałów Chrobrego. Trzy urzekające gmachy położone na skarpie wzdłuż Odry witają każdego, kto wjeżdża do centrum przez Trasę Zamkową. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Szczecinie, przyciągające setki tysięcy, a nawet miliony gości podczas zlotów żaglowców i innych morskich imprez.

 

5. Jezioro Szmaragdowe

Magiczne jezioro znajdujące się w Puszczy Bukowej, powstałe w wyrobisku dawnej kopalni kredy. Swoją wyjątkową barwę zawdzięcza zawartości węglanu wapnia.

 

6. Szczecińska Wenecja

Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą, przy ulicy Kolumba. Chętnie podziwiany z Odry na kajakowych wycieczkach. Uważam, że okolica ma ogromny, jeszcze niewykorzystany potencjał. Miejmy nadzieję, że zapowiedzi się spełnią i zyskamy kolejną wizytówkę. Jeśli sypiące się budynki są atrakcją, wyobraźcie sobie, jak pięknie to miejsce wyglądałoby po renowacji.

fot. Sebastian Mazur

7. Filharmonia

Przez swój wyjątkowy, niestandardowy wygląd, od początku dzieliła mieszkańców. Opinie na jej temat są skrajne. Jedni uważają ją za ikonę, inni za blaszak przypominający garaż, niepasujący do otoczenia. Uznana w 2015 roku za najpiękniejszy budynek Europy, przyciągnęła do Szczecina turystów spragnionych światowej architektury. Bilety na koncerty rozchodzą się w ogromnym tempie. Filharmonia gości światowe gwiazdy. Od powstania jej gmachu, wraz z sąsiadującym Centrum Dialogu "Przełomy", Szczecin nazywa się stolicą polskiej architektury. Walczmy o utrzymanie tego statusu!

Polecam filmik, który być może pomoże Wam zmienić zdanie na temat bryły filharmonii.

https://www.youtube.com/watch?v=6MwM4zVwri4

8. Magnolie

Co rok z niemalejącym entuzjazmem fotografujemy bajeczne, kwitnące w całym mieście magnolie. W ramach akcji "szczecińskie magnolie", każdego sezonu sadzone są nowe drzewka, a mieszkańcy otrzymują tysiące sadzonek. Szczecin miastem magnolii! Przy okazji, warto wspomnieć o krokusach, bo te już niedługo obsypią m.in. platanowe aleje na Jasnych Błoniach czy Aleję Kwiatową. Nie depczemy!

9. Fontanny.

Jest ich coraz więcej! Piękne fontanny stopniowo zastępują stare baseny przeciwpożarowe znajdujące się w centrum miasta. W planach są kolejne, m.in. na Placu Batorego. Na pewno pięknie będzie się komponować z imponującym gmachem Czerwonego Ratusza.

fot. Damian Róż

10. Bulwary i marina.

Jeszcze niedawno nie były atrakcją. Po rewitalizacji każdego sezonu przyciągają tłumy, a Szczecin w końcu zaczął zbliżać się do wody. Wkrótce będziemy mogli spędzić czas wolny na nowo zagospodarowanej Wyspie Grodzkiej. Zmianom ulegnie także Łasztownia, którą już teraz otwarto dla mieszkańców. Miasto przygotowuje międzynarodowy konkurs na projekt zabudowy wyspy na nowo. To tam ma powstać nowe serce miasta.

 

11. Zamek Książąt Pomorskich

Urzekający renesansowy zamek zbudowany na Wzgórzu Zamkowym był siedzibą rodu Gryfitów rządzących Księstwem Pomorskim. Wrażenie robi nie tylko gmach, ale i bogata oferta kulturalna.

 

12. Morze i żaglowce.

Choć do plaży mamy około stu kilometrów, w mieście czuć morski klimat. Najlepszą okazją do poznania morskiego charakteru Szczecina są Dni Morza, oraz finał regat the Tall Ships Races. Przez kilka dni tej wielkiej imprezy do Szczecina przypływają setki jednostek, w tym największe żaglowce na świecie. Teren imprezy odwiedzają miliony gości z całego globu. Najbliższa już w sierpniu 2017 roku. Wracając do morza, według morskiego prawa, wody morskie sięgają Trasy Zamkowej ;-)

 

13. Deptak Bogusława.

Szczecin nie ma tętniącej przez całą dobę życiem starówki , ale ma deptak. A jak jest na deptaku... trzeba to po prostu sprawdzić :-)

14. Najstarsze kino na świecie.

Otwarte w 1909 roku, kino Pionier jest najdłużej działającym Kinem na świecie. Główna atrakcja to kiniarnia - sala, w której filmy ogląda się przy stolikach.

 

 

15.Cmentarz Centralny

Pod względem zajmowanego obszaru, największy w Polsce i trzeci w Europie. Niesamowite miejsce będące nie tylko nekropolią, ale i zachwycającym parkiem pełnym różnorodnej roślinności, pomników i zabytkowych nagrobków. Warto obejrzeć cmentarz z lotu ptaka:

http://cmentarz-szczecin.aeropix.pl/ 

 

 

 

16. Szczecińskie produkty.

Nie zapomnieliście o naszych szczecińskich przysmakach: Pasztecik szczecińki, piwo Bosman, paprykarz, bułka z frytkami. Kochamy je! 

 

 

17. Jasne Błonia i Park Kasprowicza

O zieleni już wspomniałem, ale te nazwy padały równie często. Po prostu uwielbiamy nasz szczeciński Central Park. Jasne Błonia zachwycają o każdej porze roku a w cieplejsze dni przyciągają tłumy. Park Kasprowicza to jedno z ulubionych miejsc do spędzenia czasu w rodzinnym gronie, do biegania, spaceru, jazdy na rowerze czy poczytania książki. Pomnik Czynu Polaków, Aleje Platanów, Ptaki Hasiora, Teatr Letni, Rusałka czy sąsiadująca z parkiem Różanka... I tak można wymieniać :)

 

18. Pogoń Szczecin.

Portowcy mają cudownych kibiców. Miejmy nadzieję, że wkrótce uzyskamy porozumienie pozwalające nam na rozgrywki na nowoczesnym stadionie.

 

fot. Radio Szczecin

 

19. Miejsca.

W komentarzach wyróżniliście wiele lokali, miejsc do których lubicie chodzić. Nie wymienię ich, ale bardzo się cieszę, że w Szczecinie jest co i gdzie robić. Osobiście jestem pod wrażeniem wysypu oryginalnych punktów rozrywkowych czy gastronomicznych, które dają nam szeroki wybór przy planowaniu czasu wolnego. Wystarczy nieco się zainteresować, by wiedzieć, że w Szczecinie się dzieje!

 

 

20. Ludzie.

Przemiły akcent na koniec. Liczne grono komentatorów ceni w naszym mieście ludzi, po prostu. Czy to nie piękne? Pozytywni ludzie są największym atutem miasta, bo to oni je tworzą, kreują jego wizerunek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oby tak dalej! :)

 

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.